Nasze serce, naszym silnikiem

sprzęt medyczny

Pomimo, iż żyjemy w dobie zaawansowanych technologii, życie wcale nas nie rozpieszcza. Wymagania stawiane przez współczesną cywilizację z dnia na dzień podnoszą poprzeczkę. serceMy sami żyjąc w nieustannym pospiechu narażeni jesteśmy na wiele czynników stresogennych. Natłok obowiązków domowych, egzaminy, przemęczenie, praca pod presja czasu czy powszechne bezrobocie wpływają negatywnie na nasze samopoczucie, co może być zapłonem wielu przewlekłych chorób. To właśnie stres jest zaliczany do grupy chorób cywilizacyjnych.

Jak w każdym samochodzie najważniejszą rolę spełnia silnik, tak i w organizmie ludzkim jest organ odpowiedzialny za życie oraz funkcjonowanie. To właśnie serce warunkuje istotę właściwego życia ludzkiego. Podobnie jak od wieków trwa spór o to co było pierwsze- czy kura czy jajko – tak naukowcy zastanawiają się czy to zła kondycja narządów wpływa na złą pracę serca, czy raczej zła praca serca decyduje o działaniu innych narządów. Z pewnością prawda leży gdzieś po środku. Jednakże z pewnością stres, który wpisany jest na stałe w nasze życie decyduje o pracy nie tylko serca. Negatywnie wpływa również na układ krążenia, układ pokarmowy, nerwowy czy także układ ruchu. Jesteśmy nie wyspani, stale zmęczeni, a zdrowe odżywianie pozostawia wiele do życzenia. Mało tego. We współczesnym świecie zauważalne jest niwelowanie objawów stresu poprzez spożywanie różnego rodzaju substancji odurzających, które działają wręcz odwrotnie. Być może na chwilę pomagają zapomnieć o szarej rzeczywistości, jednak problem jak bumerang – zawsze wraca. A dodatkowo generowana jest kwestia nadużycia owych substancji.

Stresory oddziaływują na przyspieszone bicie serca oraz podwyższone ciśnienie tętnicze. Długotrwały stres powoduje, iż organizm znajduje się w stanie przeciążenia. Żaden pojazd na tak wysokich obrotach długo nie pojedzie, po raz kolejny podobieństwo do pojazdów mechanicznych jest dostrzegalne również w organizmie ludzkim. Dlatego należy mieć odpowiedni dystans do świata, który nas otacza. Znać barierę oraz własne granice. Nie należy żyć tylko i wyłącznie pracą i obowiązkami. Troska o zdrowie, zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną zapewni nam długie życie. Nie zapominajmy również o profilaktycznych  badaniach okresowych, badaniach aparatem USG,  czy takich pomiarach ciśnienia jak holter. W końcu życie jest tylko jedno, a zdrowie – bezcenne.

 

leczenie kanałowe
Medycyna Zdrowie i uroda

Dbałość o zęby a leczenie kanałowe

Nie ma co się oszukiwać: leczenie kanałowe nie jest jakąś szczególną przyjemnością, której się mocno łaknie. Zwykle takie leczenie oznacza też więcej, aniżeli jedną wizytę u stomatologa. Leczenie kanałowe jest ponadto kosztowe (nawet, gdy mówimy o państwowej służbie zdrowia).

Read More
Zdrowie i uroda

Ekstremalny surwiwal w Andach

Katastrofy zdarzały się od dziejów świata i nadal będą się zdarzać. To jedno ze zjawisk nierozerwalnie związanych z rozwojem cywilizacji a także cena, którą trzeba płacić za ten rozwój. Jednak katastrofa, która wydarzyła się w 1972 roku, jest wyjątkowa ze względu na przebieg późniejszych zdarzeń.

Read More
leczenie kanałowe
Lekarze Zdrowie i uroda

Leczenie kanałowe u stomatologa

Zdecydowanie się na skorzystanie z leczenia kanałowego u stomatologa nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Warto mieć na uwadze fakt, że takie leczenie kanałowe może być dość bolesne, ale za to jest skuteczne i dzięki temu uzębienie wraca do normalnego stanu. Co za tym idzie można w ten sposób idealnie zwalczyć pierwsze symptomy próchnicy w jamie […]

Read More