Ekstremalny surwiwal w Andach

komórki macierzyste

Katastrofy zdarzały się od dziejów świata i nadal będą się zdarzać. To jedno ze zjawisk nierozerwalnie związanych z rozwojem cywilizacji a także cena, którą trzeba płacić za ten rozwój. Jednak katastrofa, która wydarzyła się w 1972 roku, jest wyjątkowa ze względu na przebieg późniejszych zdarzeń.

13  października 1972 roku roztrzaskał się w Andach samolot  Fuerza Aérea Uruguay  571. Samolotem podróżowała między innymi drużyna rugby z Urugwaju. Ku wielkiemu zdziwieniu większość pasażerów przeżyła katastrofę.

Pasażerowie, którzy ocaleli w katastrofie, byli w niezwykle ciężkiej sytuacji. Zmuszeni byli przeżyć 72 dni w bardzo ciężkich warunkach. Bez odpowiednich ubrań i zapasów żywności praktycznie nie mieli żadnych szans na przeżycie w nieomal arktycznych warunkach w Andach. Śnieg i niskie temperatury potrafią uśmiercić każdego człowieka w Andach. Wkrótce po katastrofie skończyły się niewielkie zapasy żywności, jak czekolada czy wino które znajdowały się w rozbitym samolocie.

By przeżyć, pasażerowie zmuszeni byli jeść ciała zmarłych. Taka decyzja została podjęta wspólnie przez pozostałych członków załogi rozbitego samolotu. To właśnie ten okrutny kanibalizm uratował im życie. Kiedy później przybyli ratownicy, okazało się, że ci, którzy nie zdecydowali się na jedzenie mięsa zmarłych, umarli z głodu.

Nie tylko takie witaminy jak witamina B czy witamina K są potrzebne do życia. Ale nawet witamina K czy inna witamina nie pomoże, jeśli ktoś nie jest wystarczająco zdeterminowany, by w drastycznych warunkach przeżyć. Z tego zdarzenia w Andach wynika prosta konkluzja: czasami wola życia w specyficznych warunkach jest ważniejsza niż witamina K. Całe szczęście na pokładzie samolotu nie znajdowały się dzieci ani kobiety w ciąży – wtedy w uratowaniu ich nie pomogłaby nawet krew pępowinowa, która często ratuje życie chorym.

Aktualne informacje na temat krwi pępowinowej znajdziecie w tym serwisie: www.krewpepowinowa.pl

catering dietetyczny
Dieta Zdrowie i uroda

Gotowanie i catering dietetyczny

Ostatnio moda na gotowe dietetyczne zestawy dań święci triumfy. Wszyscy pragną być zdrowi, sprawni oraz piękni. Aby to osiągnąć, a potem utrzymywać ten stan przez długi czas, należy przestrzegać zbilansowanej, urozmaiconej i dopasowanej do naszych indywidualnych potrzeb diety. Catering dietetyczny może okazać się świetnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy nie mają czasu na samodzielne komponowanie i […]

Read More
herbata konopna
Dieta Zdrowie i uroda

Herbaciane konopie

Herbata konopna to ostatnia nowość na polskim rynku. Budzi ona wątpliwości wśród klientów, którzy najczęściej zadają pytanie – czy to herbata z tych konopi? Otóż nie, herbata konopna CBD to herbata z konopi pochodzących z legalnych upraw i nie zawiera na w swoim składzie substancji psychoaktywnych.

Read More
Ubrania Zdrowie i uroda

Zakupy ze stylistką

Każda kobieta chciałaby podążać za trendami panującymi w modzie, jednak nie jest to łatwe zadanie, ponieważ co sezon pojawiają się nowe fasony odzieży i modne zestawienia kolorystyczne.

Read More