Tarta – rozkosz dla podniebienia

tarta z czereśniami

Któż z nas nie lubi słodyczy? Już od dziecka znamy smak czekoladowych wafli, karmelowych i miętowych cukierków, landrynek czy odpustowych kukułek. Wakacyjny odpoczynek u babci kojarzył nam się z rozmaitymi ciastami i domowymi wypiekami, jak sękacze, szarlotki, makowce, karpatka i kremówka.

Jedne słodkości lubiliśmy bardziej, a inne mniej. Te najlepsze jedliśmy bez opamiętania i gdy o nich pomyślimy, to nadal czujemy tą błogość w ustach. Ostatnimi czasy nastała nowa moda na wypieki rodem z zagranicy, wśród której możemy wyróżnić tarty na słodko.

Tarta jest jednym z najpopularniejszych wypieków kuchni francuskiej. Można ją tworzyć „na słodko” czyli z owocami, masą kremowa albo kawową lub też „wytrawnie” np. z warzywami, twarogiem bądź grzybami. Samo ciasto, stanowiące podstawę do dalszych dodatków również nie jest jednakowe. Są tarty drożdżowe, z ciasta kruchego lub francuskiego.

Są trzy podstawowe przepisy na tarty na słodko. Dwa należą do bardzo prostych, a jeden jest nieco bardziej skomplikowany. Wcześniej przygotowane ciasto należy wyłożyć na specjalnej formie – niskiej, okrągłej i o pofałdowanej brzegach. Pierwszy przepis mówi o pieczeniu ciasta i późniejszym dodaniu składników, drugi to równoczesne pieczenie ciasta i wyłożonych na wierzch składników. Trudniejszy przepis to wcześniejsze podpiekanie ciasta, a po wyłożeniu składników ponowne pieczenie.

Tworzenie całej tarty nie powinno zająć dużo czasu. Wystarczy poświęcić niecałą godzinę, z czego około 30 minut stanowi pieczenie, a przepysznym ciastem można skutecznie umilić chwile spędzone z rodziną czy znajomymi.

karpatki eklery z kremem
Kuchnia

Przepisy na niezwykle smaczne karpatki i eklery

Desery są wprawdzie niesamowicie kaloryczne, jednocześnie jednak niezwykle smaczne i dlatego bardzo często ciężko jest się im oprzeć. Wiele osób uważa, że obiad bez deseru nie jest pełny, a kawałek ciasta do kawy czy herbaty sprawia, że smakuje ona znacznie lepiej. Każdy jednak zazwyczaj ma inne oczekiwania dotyczące smaku czy też wyglądu słodkiej przekąski.

Read More
cukier
Dom i ogród Kuchnia

Naturalny, dobry cukier

Największym nałogiem dzisiejszego świata, oprócz powszechnie znanych używek, jest cukier. Batoniki, słodkie napoje, różnego rodzaju desery i przekąski są dla niektórych osób nieodłącznym składnikiem codziennej diety. To szybki zastrzyk energii, który działa od razu po spożyciu i stanowi rodzaj paliwa, którym usiłujemy zmusić swój organizm do pracy. Niestety cukier pochodzący z tego typu produktów jest […]

Read More
warzywa
Dom i ogród Kuchnia

Roślinożercy i ich potrzeby

Większość z nas to mięsożercy. Wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie obiadu, który nie składałby się z kawałka mięsa. Chętnie wrzucamy na patelnie właśnie ten rodzaj produktu. O ile jest to produkt chudy, i nie codziennie jest to golonka czy czerwone mięso, możemy bez obaw się nim zajadać. Szczególnie popularny jest drób – najwięcej go […]

Read More