Roślinożercy i ich potrzeby

warzywa

warzywaWiększość z nas to mięsożercy. Wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie obiadu, który nie składałby się z kawałka mięsa. Chętnie wrzucamy na patelnie właśnie ten rodzaj produktu. O ile jest to produkt chudy, i nie codziennie jest to golonka czy czerwone mięso, możemy bez obaw się nim zajadać. Szczególnie popularny jest drób – najwięcej go spożywamy i przetwarzamy. Ponoć to najzdrowszy rodzaj mięsa, jaki możemy spożywać. Rzesza osób natomiast deklaruje się jako zagorzali wegetarianie.

Dieta bezmięsna jest zdrowa – pod warunkiem, że posiłki są odpowiednio zbilansowane i zawierają dużą ilość białka. Ludzie niejedzący mięsa są mniej narażeni na awitaminozę, gdyż spożywają dużo warzyw i owoców. Problem pojawia się jednak kiedy ilość białka nie jest wystarczająca, by zaspokoić potrzeby organizmu. Powoduje to niedobór żelaza, witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Spożywając dużo produktów sojowych można zminimalizować niedostatki wynikające z braku mięsa w jadłospisie.

Plusami takiego sposobu odżywiana jest również niski cholesterol i obniżone ciśnienie tętnicze krwi. Takie osoby nie narażają się również na działanie toksyn, które mogą znajdować się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Nie ma jednak reguły, która mówiłaby, że wegetarianie nie mają problemu z nadwagą. Kluczem jest odpowiednia dieta. Ta, której głównymi składnikami są warzywa i nabiał faktycznie pomoże utrzymać smukłą sylwetkę. Jednak wartość energetyczna takich posiłków może być za niska, by zaspokoić głód.

Dlatego często wegetarianie jedzą pieczywo, makarony i inne produkty, które zawierają dużą ilość węglowodanów, co powoduje przybieranie na wadze. Najlepszym dietetykiem jest jednak organizm. Gdyby nasz umysł nie był tak wystawiony na pokusy kulinarne płynące z reklam, podpowiadałby nam, co jest dla nas najlepsze i mielibyśmy apetyt właśnie na ten konkretny produkt. Nie należy również cały dzień rozmyślać o poszczególnych posiłkach – powinniśmy po prostu nabyć pewnych nawyków, które pozwoliłyby nam poczuć się dobrze i czerpać radość z jedzenia.

Dla Fanów warzyw polecamy growshop – w sklepie flora-fauna.pl

karpatki eklery z kremem
Kuchnia

Przepisy na niezwykle smaczne karpatki i eklery

Desery są wprawdzie niesamowicie kaloryczne, jednocześnie jednak niezwykle smaczne i dlatego bardzo często ciężko jest się im oprzeć. Wiele osób uważa, że obiad bez deseru nie jest pełny, a kawałek ciasta do kawy czy herbaty sprawia, że smakuje ona znacznie lepiej. Każdy jednak zazwyczaj ma inne oczekiwania dotyczące smaku czy też wyglądu słodkiej przekąski.

Read More
roboty ziemne
Dom i ogród

Jak wybrać odpowiednią firmę do rozbiórki budynku?

Planujesz rozbiórkę domu, budynku gospodarczego, stodoły, budynku usługowego lub innego obiektu? W takiej sytuacji na pewno staniesz przed dylematem z usług jakiej firmy skorzystać, aby wyburzanie przebiegło szybko i bezproblemowo. Poniżej podpowiadamy na co w szczególności powinieneś zwrócić uwagę przy planowaniu rozbiórki oraz przy wyborze ekipy do przeprowadzenia prac.

Read More
kostka brukowa
Dom i ogród Ogród

Piękny ogród z wybrukowanymi alejkami

Chyba każdy z nas marzy o pięknym ogrodzie, w którym mógłby zażywać odpoczynku i relaksować się kiedy tylko na to będzie mieć ochotę. O takim ogrodzie, który prócz pięknych skalniaków wyłożony jest granitową kostką brukową, z alejkami, klombami i innymi składowymi które cieszą oko.

Read More