Czym różnią się poszczególne tynki?

Użyteczność tynków jest z całą pewnością nie do przecenienia. Jaka jednak jest charakterystyka poszczególnych ich rodzajów? Które mają dzisiaj największą popularność, a z których powoli już się rezygnuje?
Trwałość tynków

Na pewno w przypadku tynków jedną z najważniejszych cech jest trwałość. Niewielka trwałość charakteryzuje tynki wapienne, stąd też dzisiaj mało kto decyduje się jeszcze na ich zastosowanie. O wiele lepsze właściwości posiadają natomiast tynki cementowo wapienne. Są one mocniejsze i zdecydowanie lepiej znoszą próbę czasu. Jednakże, absolutnie najlepiej pod tym względem wypadają tynki gipsowe.

Jak kładzie się tynki?

Oczywiście, technika kładzenia tynków jest zależna od jego rodzaju. Zupełnie inaczej wygląda to bowiem w przypadku tynków cementowo wapiennych, a inaczej, gdy chodzi o tynki gipsowe.

Tynki cementowo wapienne kładzie się najczęściej w 2-3 warstwach. Jeśli wykorzystywane są tradycyjnie przygotowywane tynki cementowo wapienne warstwy to środek granitujący, tynk podkładowy, jak również, niekoniecznie potrzebny, tynk dekoracyjny. Tego typu warstwy występują, gdy korzysta się z tynków przygotowywanych przez budowlańca. Warto jednak zauważyć, że jest to coraz rzadsze, gdyż dzisiaj już raczej kupuje się przygotowane wcześniej mieszanki z puszki. Jedynym co trzeba z nimi zrobić jest wymieszanie z wodą. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Poza tym, w takim wypadku ma się pewność co do jakości tynku. Jeśli używa się gotowych tynków warstwy to obrzutka oraz narzut i gładź.

Warto zauważyć, że położenie tynku gipsowego jest zdecydowanie mniej wymagającym zadaniem. Nie trzeba się specjalnie trudzić, gdyż jedna warstwa tynku w zupełności załatwia sprawę. Poza tym, wcale nie trzeba być fachowcem z doświadczeniem, aby dobrze położyć tynk gipsowy.

Zobacz też: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System