Czym różnią się poszczególne tynki?

tynki cementowo-wapienne Kraków

Użyteczność tynków jest z całą pewnością nie do przecenienia. Jaka jednak jest charakterystyka poszczególnych ich rodzajów? Które mają dzisiaj największą popularność, a z których powoli już się rezygnuje?
Trwałość tynków

Na pewno w przypadku tynków jedną z najważniejszych cech jest trwałość. Niewielka trwałość charakteryzuje tynki wapienne, stąd też dzisiaj mało kto decyduje się jeszcze na ich zastosowanie. O wiele lepsze właściwości posiadają natomiast tynki cementowo wapienne. Są one mocniejsze i zdecydowanie lepiej znoszą próbę czasu. Jednakże, absolutnie najlepiej pod tym względem wypadają tynki gipsowe.

Jak kładzie się tynki?

Oczywiście, technika kładzenia tynków jest zależna od jego rodzaju. Zupełnie inaczej wygląda to bowiem w przypadku tynków cementowo wapiennych, a inaczej, gdy chodzi o tynki gipsowe.

Tynki cementowo wapienne kładzie się najczęściej w 2-3 warstwach. Jeśli wykorzystywane są tradycyjnie przygotowywane tynki cementowo wapienne warstwy to środek granitujący, tynk podkładowy, jak również, niekoniecznie potrzebny, tynk dekoracyjny. Tego typu warstwy występują, gdy korzysta się z tynków przygotowywanych przez budowlańca. Warto jednak zauważyć, że jest to coraz rzadsze, gdyż dzisiaj już raczej kupuje się przygotowane wcześniej mieszanki z puszki. Jedynym co trzeba z nimi zrobić jest wymieszanie z wodą. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Poza tym, w takim wypadku ma się pewność co do jakości tynku. Jeśli używa się gotowych tynków warstwy to obrzutka oraz narzut i gładź.

Warto zauważyć, że położenie tynku gipsowego jest zdecydowanie mniej wymagającym zadaniem. Nie trzeba się specjalnie trudzić, gdyż jedna warstwa tynku w zupełności załatwia sprawę. Poza tym, wcale nie trzeba być fachowcem z doświadczeniem, aby dobrze położyć tynk gipsowy.

Zobacz też: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System

zastosowanie miedzi we wnętrzach domowych
Wyposażenie

Zaproś miedź do swojego domu, nie pożałujesz

Słowem wstępu, miedź jest pierwiastkiem chemicznym z grupy metali. Jest to miękki metal szlachetny, o bardzo dobrym przewodnictwie elektrycznym i cieplnym. Miedź razem ze srebrem i złotem ma wiele wspólnych właściwości. Z miedzi wykonuje się wiele rzeczy, które mogą fantastycznie odmienić aranżację Twojego domu. Przykład? Klamki, uchwyty do szafek, baterie miedziane czy już coś większego […]

Read More
roboty ziemne
Dom i ogród

Jak wybrać odpowiednią firmę do rozbiórki budynku?

Planujesz rozbiórkę domu, budynku gospodarczego, stodoły, budynku usługowego lub innego obiektu? W takiej sytuacji na pewno staniesz przed dylematem z usług jakiej firmy skorzystać, aby wyburzanie przebiegło szybko i bezproblemowo. Poniżej podpowiadamy na co w szczególności powinieneś zwrócić uwagę przy planowaniu rozbiórki oraz przy wyborze ekipy do przeprowadzenia prac.

Read More
kostka brukowa
Dom i ogród Ogród

Piękny ogród z wybrukowanymi alejkami

Chyba każdy z nas marzy o pięknym ogrodzie, w którym mógłby zażywać odpoczynku i relaksować się kiedy tylko na to będzie mieć ochotę. O takim ogrodzie, który prócz pięknych skalniaków wyłożony jest granitową kostką brukową, z alejkami, klombami i innymi składowymi które cieszą oko.

Read More